Tento web používá, podobně jako jiné weby, soubory cookie. Tyto soubory nám umožňují vylepšovat tyto webové stránky, zlepšovat jejich funkcionalitu a poskytovat vám tak relevantnější služby jak na webu, tak i prostřednictvím dalsích médii. Procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.
více informací o zásadách používání souborů cookie
OK

průvodce Happy parents

kojenec

počet doporučení: 20

batole

počet doporučení: 18

junior

počet doporučení: 15

Vývoj řeči Vašeho dítěte

rady v kategoriích: junior

Vývoj dítěte závisí na spoustě elementů. Jedním z nich je získání komunikačních dovedností - tedy řeči. Jestliže pozorujete jak se dítě vyvýjí, možná se obáváte zda je v pořádku. Vývoj řeči lze rozdělit do čtyř základních etap. V každé z nich dítě získává konkrétní zvuky.

1. Fáze melodie - od narození do cca 1 roku. Dětská komunikace se světem je ze začátku založena na křiku, pláči a nedobrovolných zvucích. Kolem šestého měsíce začne na základě opakování zvuků a slabik žvatlat. Výsledkem toho je správná výslovnost samohlásek A a někdy E. Objevují se první souhlásky: M, B, N, T, D, J.

2. Fáze slova - mezi 1 a 2 rokem. Dítě začíná opakovat svá první slova. Vyslovuje správně P, B, M, T, D, N, J, K. Často přeměňuje obtížnější zvuky do jednodušších, např. G na D.

3. Fáze věty - mezi 2 a 3 rokem. Dítě si zvětšuje slovní zásobu a objevuje se gramatika. Správně vyslovuje všechny samohlásky, souhlásky P, B, M, F, V, K, G, H, T, D, L a J, někdy S, Z, C, Š, Ž, CH. Děti často vyslovují J nebo L místo R.

4. Osobitá dětská řeč - od 4 do 7 roku. V této fázi se obvykle objevuje exploze slov, kterou děti pronášejí. Kolem 5. roku se Vás dítě začne ptát na nekonečné otázky. Objevují se Š, Ž, CH. Do 5. roku by se také mělo objevit písmenko R. Pokud se vaše dítě odlišuje od normy, nebojte se! Neznamená to, že je něco špatně! Rozdíly do půl roku jsou přijatelné. Pokud problémy přetrvávají navštivte logopeda.

Výrobky doporučené pro Vás

přečíst ostatní rady

První boty

Jakmile Vaše dítě udělá první kroky, je na čase koupit perfektně padnoucí boty. Abyste vybrali správně, vyberte si několik zajímavých modelů a pak s sebou vezměte dítě - nekupujte boty bez zkoušení.

> přečíst více

Podporování dítěte při objevování světa

Dítě se dostane do fáze, kdy ho každým dnem bude víc a víc fascinovat okolní svět. Malý průzkumník nemůže nic ignorovat. Buďte připraveni, že Vaše dítě bude mít největší zájem o ty věci, které často používáte.

> přečíst více

Tvrdohlavé dítě

Často si rodiče stěžují na to, jak mají tvrdohlavé děti. Každé dítě si bez ohledu na temperament prochází fází tvrdohlavosti. Mohou to dávat najevo více či méně otevřeným způsobem.

> přečíst více