průvodce Happy parents

kojenec

počet doporučení: 20

batole

počet doporučení: 18

junior

počet doporučení: 15

Vývoj řeči Vašeho dítěte

rady v kategoriích: junior

Vývoj dítěte závisí na spoustě elementů. Jedním z nich je získání komunikačních dovedností - tedy řeči. Jestliže pozorujete jak se dítě vyvýjí, možná se obáváte zda je v pořádku. Vývoj řeči lze rozdělit do čtyř základních etap. V každé z nich dítě získává konkrétní zvuky.

1. Fáze melodie - od narození do cca 1 roku. Dětská komunikace se světem je ze začátku založena na křiku, pláči a nedobrovolných zvucích. Kolem šestého měsíce začne na základě opakování zvuků a slabik žvatlat. Výsledkem toho je správná výslovnost samohlásek A a někdy E. Objevují se první souhlásky: M, B, N, T, D, J.

2. Fáze slova - mezi 1 a 2 rokem. Dítě začíná opakovat svá první slova. Vyslovuje správně P, B, M, T, D, N, J, K. Často přeměňuje obtížnější zvuky do jednodušších, např. G na D.

3. Fáze věty - mezi 2 a 3 rokem. Dítě si zvětšuje slovní zásobu a objevuje se gramatika. Správně vyslovuje všechny samohlásky, souhlásky P, B, M, F, V, K, G, H, T, D, L a J, někdy S, Z, C, Š, Ž, CH. Děti často vyslovují J nebo L místo R.

4. Osobitá dětská řeč - od 4 do 7 roku. V této fázi se obvykle objevuje exploze slov, kterou děti pronášejí. Kolem 5. roku se Vás dítě začne ptát na nekonečné otázky. Objevují se Š, Ž, CH. Do 5. roku by se také mělo objevit písmenko R. Pokud se vaše dítě odlišuje od normy, nebojte se! Neznamená to, že je něco špatně! Rozdíly do půl roku jsou přijatelné. Pokud problémy přetrvávají navštivte logopeda.

Výrobky doporučené pro Vás

přečíst ostatní rady

Plyšová hračka - nejlepší přítel dítěte

Plyšový medvídek s jedním uchem, panenka v roztrhaných šatičkách. Mohou se zdát jako použité a zbytečné věci, které patří do koše, ale pro Vaše dítě mohou být nejlepším přítelem.

> přečíst více

Tvrdohlavé dítě

Často si rodiče stěžují na to, jak mají tvrdohlavé děti. Každé dítě si bez ohledu na temperament prochází fází tvrdohlavosti. Mohou to dávat najevo více či méně otevřeným způsobem.

> přečíst více

Řeč dítěte

Všichni rodiče poslouchají, jak se řeč jejich dětí rozvíjí. To jim přináší radost a citové uspokojení. Důvodem je velmi charakteristická řeč dítěte.

> přečíst více