Tento web používá, podobně jako jiné weby, soubory cookie. Tyto soubory nám umožňují vylepšovat tyto webové stránky, zlepšovat jejich funkcionalitu a poskytovat vám tak relevantnější služby jak na webu, tak i prostřednictvím dalsích médii. Procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.
více informací o zásadách používání souborů cookie
OK

průvodce Happy parents

kojenec

počet doporučení: 20

batole

počet doporučení: 18

junior

počet doporučení: 15

Nachlazené dítě

rady v kategoriích: batole

Nikomu se nelíbí, když ho bolí v krku a má rýmu. Zvláště pak dítěti, které ví, že mu není dobře, ale neví proč a nemůže s tím nic dělat. Pamatujte si, že většina infekcí u dětí jsou virového původu a lze je jednoduše řešit, pokud rychle zareagujete.

Za prvé mějte na paměti, že reakce dítěte na nachlazení může být v prvních dnech velmi intenzivní, ale důležité je zůstat v klidu. Teplota 40 stupňů není nic neobvyklého - děti obvykle mají vysokou horečku. Je to znamení, že jejich imunitní systém bojuje s nemocí.

Pokud nejsou žádné jiné příznaky (např. průjem, zvracení) je Vaše dítě pravděpodobně nastydlé. Nejrychlejší a nejjednodušší způsob jak mu změřit teplotu je, zavést mu teploměr do konečníku. Chcete-li tak učinit, položte jej na bok nebo na záda, zvedněte mu nohy a opatrně mu vložte teploměr 1-2cm hluboko. Elektronické teploměry zobrazí teplotu za méně než jednu minutu (odečtěte dvě desetiny od dané hodnoty, např. pokud teploměr naměří 38.5°C, reálná teplota je 38.3°C).

Pak odměřte odpovídající dávku (dle váhy dítěte) zklidňujícího a protizánětlivého léku. Nejlepší je dát dítěti čípek, který se vstřebává nejrychleji. Dávejte mu hodně pít, optimálně vlažnou vodu s vitamínem C nebo lipový časj s malinami. Není pravdou, že byste měli, jak říkávali naše maminky či babičky, dávat dítěti několik vrstev oblečení a deku, aby se zapotilo. Dítě se musí zpotit, ale ne přehřát!

Přikrejte jej dekou nebo tenkým přehozem. Větrejte v místnosti často a vyměňte povlčení každých několik hodin. Bavlněná vesta nebo body a pyžamo by měly pomoci. Je dobré mazat nohy dítěte hřejivou mastí. Každé 3-4 hodiny kontrolujte teplotu. Po požití tišícího léku často horečka opadá a za několik hodin se zase vrací. Může to trvat i dva dny. Pokud má dítě rýmu, čistěte mu často nos.

Dítě ještě samo neumí smrkat, je nezbytně nutné použít odsavač, které umožňí důkladné pročištění nosu. Zajistěte vyvětranou a vhlčenou místnost kde dítě spí. Můžete mu také dát 2-3 kapky oleje pro snadné dýchání. Nezapomínejte často nos čistit jinak může dítě dostat zánět středního ucha.

Všechny výše uvedné příznaky jsou neškodné a pokud zůstanete klidní a nad věcí, po 3-4 dnech by Vaše dítě mělo být opět zdravé jako rybička. Vy znáte Vaše dítě nejlépe, pokud se o jeho zdraví obáváte, navštivte pro svůj klid lékaře.

Výrobky doporučené pro Vás

přečíst ostatní rady

Létání

Jestliže s dítětem plánujete cestu letadlem, důkladně se na to připravte, aby to pro nikoho z Vás nebylo vyčerpávající.

> přečíst více

Vaše dítě objevuje svět

Vaše dítě objevuje svět díky chuti, čichu a dotýkání. Tak také pozná, že ho drží v náručí někdo cizí.

> přečíst více

Zdraví dítěte - infekce nejsou zas tak špatné

Vaše dítě má rýmu nebo teplotu? Nepanikařte! Nemusí to být tak špatné.

> přečíst více