průvodce Happy parents

kojenec

počet doporučení: 20

batole

počet doporučení: 18

junior

počet doporučení: 15

40. týden

rady v kategoriích: těhotenství

Divíte se, že už přišel Váš čas? Jasné znamení, že porod začíná je to, že vám praskne plodová voda. Stává se ale, že první fáze porodu nezaznamenáte a vnitřní plodová brána se otevře až na prodnickém sále. Pamatujte, že není dobrý nápad být v porodnici příliš brzy. První fáze porodu může trvat několik hodin.

Jakmile se bolesti stupňují a přicházejí pravidelně každých 10 minut, pak je čas jet do porodnice. Vezmětě v úvahu dobu, než se dostanete do porodnice (zácpa, objížďky, oprava silnice). Na porodnickém sále Vám dokotor zkontroluje děložní hrdlo a porodní asistentka Vám změří krevní tlak, zavedou vám venflon/kanylu (jen v případě, že je to běžný postup) a napojí Vaše břicho na kardiotokograf.

V některých nemocnicích jsou společné pokoje, ale stále více a více se používají soukromé pokoje s koupelnou. Od tohoto okamžiku Vám doktor a porodní asistentka věnují stálou péči. Není pochyb o tom, že porod je velká psychická zátěž, ale pro matku také jedinečný zážitek. Příroda to vymyslela tak, že tato zkušenost velmi rychle zmizí a budete sama překvapená jak rychle jste zapomněla na bolest a obtíže kolem porodu. Vítej na druhé straně břicha, děťátko!

přečíst ostatní rady

12. týden

Tímto týdnem končí první trimestr Vašeho těhotenství. Období mezi prvním a druhým trimestrem je skutečná dávka energie.

> přečíst více

18. týden

Vaše děťátko vnímá Vaše emoce, takže se smějte tak často, jak jen je to možné!

> přečíst více

28. týden

Dítě v tomto období může vážit až kolem 1 kg. Může se mračit, otevírat a zavírat ústa.

> přečíst více